25 lecie - CATAN

2020-02-10
25 lecie - CATAN

CATAN – gra stara jak świat

.. starsze są tylko szachy, Chińczyk i Monopoly. No nie.. nie jest tak… niemniej jednak gra Catan jest już mocno pełnoletnia, ba jest z nami od ponad ćwierćwiecza. Dla wielu planszówkowiczów była to pierwsza geekowa miłość. Gra odnajdywała i nadal odnajduje się w topkach zarówno polecanych i sprzedawanych tytułów rodzinnych. Jeśli podejdziesz do jakiegokolwiek sklepu planszowego i zapytasz o coś godnego polecenia nazwa Catan padnie na 100%. Dlaczego tak jest? Gra ma dość proste zasady, podstawowa instrukcja mieści się na jednej kartce. Daje pomyśleć, pozwala wejść w lekko negatywną interakcję. No i jest losowa. Może to być minus (o ile przegrywasz).

Opis gry – jak zawsze tłumaczę zasady?

Zaczynam tak: Gramy do 10 punktów. Na początku macie 2 pkt startowe- dwie osady. Jak co jest punktowane macie na ściądze (droga zero, osada jeden pkt, miasto 2pkt), dodatkowe punkty mogą być w kartach rozwoju oraz punkty specjalne za Najdłuższą Drogę (2pkt) lub/i Najwyższą Władzę Rycerską (2pkt). Jak budować?… wydając surowce. Jak dostać surowce? Rzucając kostką i zbierając. Później krótko o zasadzie budowania, złodzieju i kartach na ręce. Rozstawiamy i gramy. Te bardzo proste zasady pozwalaj zagrać 2 rundy od razu w ich trakcie tłumaczę zasady handlu. Nagrody nominacje wyróżnienia (wg BGG)

 • 2012 JoTa Best Game Released in Brazil Nominee
 • 2012 JoTa Best Game Released in Brazil Critic Award
 • 2011 Ludo Award Best Board Game Editor's Choice Winner
 • 2005 Gra Roku Game of the Year
 • 2004 Hra roku Winner
 • 2004 Hra roku Nominee
 • 2002 Japan Boardgame Prize Best Japanese Game Nominee
 • 2001 Origins Awards Hall of Fame Inductee
 • 1996 Origins Awards Best Fantasy or Science Fiction Board Game Winner
 • 1995 Spiel des Jahres Winner
 • 1995 Meeples' Choice Award
 • 1995 Essener Feder Best Written Rules Winner
 • 1995 Deutscher Spiele Preis Best Family/Adult Game Winner

Łatwość rozgrywki oraz jej mechanika skupia przy stole doświadczonych i początkujących graczy. Do stołu może zasiąść zarówno 10-cio jak i 90-cio latek. Wszystkie te walory sprawiają, że gra jest ponadczasowa. A właśnie czy wiecie, że oryginalnie gra nazywała się „Osadnicy z Catanu”? Nazwa została zmieniona na Catan w 2015 roku. Powodem tej zmiany najprawdopodobniej była ogromna ilość wydanych dodatków.

Dodatki do Catan czy warto?

Tak.

Ale!, nie od razu - dawkujcie sobie. Ja zdecydowałem się na pierwszy dodatek po rozegraniu ok 100 rozgrywek. Później kupiłem kilka dodatków jeden po drugim. Teraz po latach gramy w podstawkę +1 max 2 dodatki.

Warianty

Gra doczekała się kilku wydań, ja dysponuję starą edycją z drewnianymi elementami, obecnie niestety w sprzedaży są dostępne egzemplarze z plastikowymi komponentami. Połączenie ich ze starą drewnianą wersją nie jest problemem, cierpi wyłącznie na tym estetyka gry. Wielka szkoda, że wydawca gry zdecydował się na wprowadzenie plastikowych elementów. Dodatkowe wydania to wersja podróżna gry, gdzie zamiast znaczników na planszy ilość posiadanych surowców notujemy w notesiku. Gra stała się na tyle popularna, że została przeniesiona na ekrany komputerów, tabletów smartfonów, iphon-ów oraz konsol nitendo. Ponadto Catan został opublikowany w nowych aranżacjach, najbardziej popularne to Gra o Tron, Podbój Europy, Narodziny Państwa Inków. Przed nami, wg zapowiedzi polskiego wydawcy Galakty, premiera Gwiezdnych Osadników

Catan przyciąga do stołów graczy z całego świata.
W Europejskim Rankingu z roku 2019 jest, aż dwóch Polaków w pierwszej 10.
Z kolei Polska w najbardziej prestiżowym rankingu – All-time High Scores List (Effective: 2019) jest na miejscu 7.Klaus Teuber twórca gry chyba nigdy nie spodziewał się aż tak wielkiego sukcesu. Nam pozostaje podziękować mu, za to, że jego gra zapewniła nam wiele, wiele godzin rozrywki.

Ocena

A skoro recenzja to jest i ocena: 10/10 – taki prezent z okazji ćwierćwiecza gry, co tam nie często jest okazja, na takie świętowanie.

Galeria z rozgrywki

catan-zdjecie-1 catan-zdjecie-2 catan-zdjecie-3 catan-zdjecie-4 catan-zdjecie-5 catan-zdjecie-6 catan-zdjecie-8 catan-zdjecie-7 catan-zdjecie-9
pixel