POPRZEZ WIEKI - tania gra czy wymagająca karcianka?

2020-07-01
POPRZEZ WIEKI - tania gra czy wymagająca karcianka?


Sam dziwię się temu, że piszę o tej grze. Nie jestem fanem karcianek a już na pewno nie dla dwóch osób! Kupiłem "Poprzez Wieki", potrzebowałem ciekawej, niezbyt rozbudowanej pozycji dla pary znajomych aby zachęcić ich do grania w planszówki. Pomyślicie dlaczego karty... skoro ich nie lubię? Ciężko było mi znaleźć niewielką grę dla ludzi którzy są estetami i przykładają wagę do każdego szczegółu.


W pierwszym momencie to właśnie oprawa graficzna „Poprzez Wieki” przyciągnęła moją uwagę. Nic tylko pogratulować grafikom za kawał dobrej roboty. Postanowiłem zgłębić temat i okazało się, że zasady opisane na dwustronicowej instrukcji znalezionej w sieci - można ogarnąć w kilka minut. Nie powinny sprawić kłopotu nawet nowicjuszom. Nie pozostało nic tylko zakupić egzemplarz i wręczyć znajomym. :D Prezent był na tyle interesujący, że został od razu rozpakowany. W pudełku znajdowało się niewiele kart, notes punktacji ołówek kilka płytek/znaczników. Niewielka zawartość, jednak rozgrywka rekompensuje skromne wnętrze pudełka.

Poprzez Wieki

Cała zabawa polega na kolekcjonowaniu kart z konkretnymi symbolami na nich zawartymi. A jakie symbole zbierać? Otóż na każdej karcie widnieje także polecenie, które nakazuje nam kolekcjonować konkretne symbole. Jeśli uda nam się wykonać polecenie dostajemy odpowiadającą mu ilość punktów zwycięstwa na koniec rundy. W rundzie każdy z graczy otrzymuje 5 kart na rękę, po czym wybieramy po jednej kładąc ją na stół a resztę przekazujemy przeciwnikowi. Wydaje się zbyt proste? Nic bardziej mylnego. Fajnie ujęta negatywna interakcja między graczami daje nam dużo wrażeń. Cały czas musimy kontrolować karty swoje oraz spoglądać na to co tworzy przeciwnik. Budując własne pole z kartami musimy jednocześnie pilnować współgracza, pamiętając jakie karty mu oddaliśmy. W ten sposób możemy pokrzyżować mu plany. Po 3 rundach sumujemy w notesie punkty zwycięstwa i wyłaniamy czempiona rozgrywki. :D Ta niepozorna gra zmieniła moje myślenie na temat karcianek. „Poprzez Wieki” posiada syndrom kolejnej partii, co oznacza że na jednej kolejce się nie skończy. :D

Dodam na koniec, że gra jest dostępna także w wersji na telefon czy tablet.

A jeśli ktoś lubi mroczniejsze klimaty polecam wersję gry „Droga do Szaleństwa” wzbogaconą o dodatkowe reguły i klimatyczne grafiki rodem z horroru.

Ocena gry nie może być inna jak 6/6

Jaskiniowiec Emil

pixel