Rising Sun - recenzja

2019-09-19
Rising Sun - recenzja

Recenzja Gry Rising Sun

Zastanawiacie się nad zakupem gry Rising Sun. Z pewnością szukacie opinii, czy warto kupić i wydać niemałą kwotę na tą grę. Poniżej podzielę się z wami swoim zdaniem.

Wydawnictwo: Cool Mini Or Not Polskie wydanie: Portal Games Autor gry: Eric M. Lang Autor ilustracji: Adrian Smith

Unboxing, czy sushi

Kochani nabyłem grę Rising Sun wydawnictwa Portal Games , pierwsze wrażenie? Ciężka. Ściągam pokrywę, a w środku ku mojemu miłemu zaskoczeniu: pudełka podobne do tych, jakie można dostać w orientalnej restauracji zamawiając jedzenie na wynos. Wszystko zapakowane ładnie i schludnie . Delikatnie otwieram kolejne pudełeczka, a w nich ślicznie wykonane figurki. O, tak! Będzie co malować! Do tego ładna, czytelna plansza, znaczniki, kafelki i instrukcja. Wyciągam figurki - chce się im przyglądnąć: jedna, druga, trzecia…. Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem jakości, niewiele ustępują pola tym Warhammerowym. Ok, chowam je i czytam instrukcję. Ale… zaraz, zaraz …. Gdzie co było? Szkoda, że wypraski nie zostały zaznaczone kolorami. Nadrobiłem to we własnym zakresie.

Who is who? Ogi, daimyo, bushi - Instrukcja

Zawodowo jestem związany z poligrafią, biorę instrukcję w ręce … hmmm… ładna, gramatura papieru ok 200gram, druk czterokolorowy… Nieważne! To dla Was nie istotne, mogę powiedzieć, że jest to naprawdę bardzo ładnie wydana instrukcja. Napisana jasno i klimatycznie. Z całą pewnością poczujecie imersję – gra stopniowo wprowadza nas w świat feudalnej Japonii od unboxingu przez bogato ilustrowaną, przepiękną instrukcję, aż do pierwszej ceremonii picia herbaty - początku gry.

Rysiek z Klanu Ważki – opis rozgrywki

Rising Sun jest grą typu area control. W grze dowodzimy klanami - zawieramy sojusze, walczymy o terytoria, dbamy o naszą duchowość. Bardzo istotnym elementem gry jest honor (rozstrzyga remisy), co dodatkowo podkreśla klimat panujący w kraju kwitnącej wiśni. Ceremonia picia herbaty, zawieranie sojuszy, rozmowy nad planszą to jest to, za co cenię tą grę. Występuje również element zdrady, dlatego ta gra nie każdemu może się spodobać.

W grze zauważymy dwie mechaniki, jedna związana z „turowością” gry, a druga to walka o prowincje. Gra jest dobrze zbalansowana. Potencjał taktyczny jest naprawdę duży, może być to wada dla osób początkujących, za to nie lada gratka dla zaawansowanych graczy. W Rising Sun dobrze gra się w nieparzystą liczbę osób. Dzięki zawartym sojuszom podczas gry w pięć osób nie odczuwałem przestoju.

Sepuku - ostatnie słowo, podsumowanie i ocena

Jeśli nie lubisz: klimatu Japonii, dziwnych figurek, strategii, rozmowy nad stołem, sojuszy i zdrady lub masz syndrom obrażalskiego - nie kupuj tej gry. Nie polecam na rozgrywkę z początkującym zawodnikiem, gra może być zwyczajnie za trudna.

Moim zdaniem Rising Sun to świetna gra planszowa dająca ok 90min świetnej rozgrywki zaawansowanym graczom lubiącym strategie.

Średnia ocena moja i współgraczy: 8/10

Galeria

Rising Sun  recenzja zdjecia Rising Sun  recenzja zdjecia Rising Sun  recenzja zdjecia Rising Sun  recenzja zdjecia
pixel